Źrenica Dionizosa

afro Właśnie tutaj, ulepiona z niczego, z morskiej piany, miała na brzeg wyjść Afrodyta. Gapię się zastygły w bezruchu w podejrzanie przejrzystą toń Morza Śródziemnego i myślę sobie, że nie tylko ta niesłusznie idealizowana grecka bogini cypryjskiego pochodzenia (pianę się jej pamięta, udział w wywołaniu wojny trojańskiej mniej jakby) się wzięła z tego morza. Myśmy wszyscy z niego. Homines mediterranei. Żyć, myśleć, jeść, pić wino, taki lifestyle tu obowiązuje od trzech tysięcy lat. Cypr czy Grecja – nigdy nie czuję się tutaj kimś z zewnątrz. Ja przecież nie odwiedzam, ja wracam do domu. Wysiadam z samolotu ulepiony z niczego, z morskiej piany.

***

W górskiej winiarskiej miejscowości Omodos w cerkwi Świętego Krzyża wśród ornamentów w oczy rzuca się dwugłowy bizantyjski orzeł. Patrzy jednocześnie w lewo i prawo, czy też, jeśli komuś tak bardziej pasuje, na wschód i zachód. Tam, skąd pochodzi, patrzył na Rzym i Konstantynopol, bo Bizancjum nigdy się Zachodniego Cesarstwa nie wyrzekło, nawet kiedy to przestało istnieć.  Teraz patrzy jednocześnie na grecką i turecką stronę wyspy, bo tak Cypr jest podzielony politycznie – w kategoriach kulturowo-ekonomicznych jednak linia podziału, linia orlego spojrzenia przebiega inaczej. Łeb lewy filuje kontrolnie na dawnego kolonizatora, Anglię, podczas gdy łeb prawy bacznie obserwuje nowego, Rosję.

A gdyby orzeł miał wejrzenie także w sferę wiary, tedy by jedną parą oczu widział Mity, a drugą Boga – i mógłby się oboma dziobami śmiać z tego, że świątynia Afrodyty jest zamknięta ze względu na  Wielki Piątek. Homerycki żart.

***

W  Domu Dionizosa w Pafos, rzymskiej willi, która swą archeologiczną nazwę zawdzięcza licznym  wizerunkom tego właśnie bóstwa, odkryto przepiękne, kunsztowne mozaiki, na których Bóg Wina jest młody i piękny.  Gdy się je ogląda, wzrok patrzącego automatycznie wędruje ku oczom Dionizosa, źrenica fiksuję się na źrenicy, tym elemencie najmniejszym z najmniejszych, który by nie mógł istnieć bez wszystkich dookolnych, ale który, bez wątpienia, to widać, widać, jest ze wszystkich najważniejszy.

***

Źrenica, sedno wina cypryjskiego – village wine, wino wiejskie, wino lokalne. Są na Cyprze wielcy producenci, mają nazwy-skrótowce, ciągi liter, których mi się nie chce pamiętać. Są średni. I są tacy, których wino jest dostępne w jednym miejscowym sklepie, w winiarni i trzech restauracjach – i gdy w jednej z nich akurat pochwalimy je,  wypite do lunchu, kelner wskaże dłonią mężczyznę sączącego kawę przy barze i rzuci: – This is the winemaker.  

Tak poznałem twórcę znakomitej stołowej czerwieni z winnicy Marion w miejscowości Omodos – wina smakującego dojrzałymi wiśniami i liściem laurowym, z nutą lotnej kwasowości, zupełnie wolnego od nużącej ociężałości, która się czerwonym winom cypryjskim dość często zdarza.

Marion

Albo Koralli – jeszcze jedno wino prościuchne, stołowe, codzienne, głębokie dzięki dojrzałości gron, ale jednocześnie dzięki lotnej świeże i smakowite, prosto z Pafos.

Koralli

***

Czy też Xinisteri z Omodos, z Winiarni Proroka Eliasza – świetna interpretacja tego najpopularniejszego na Cyprze białego szczepu. Zwykle daje on wina dość cieliste, słonawe, bardzo dobrze dopasowane do miejscowego klimatu i kuchni – w wersjach mniej wyszukanych z wulgarnymi raczej posmakami mięsnymi, w lepszych, jak ta od Eliasza, powietrzne i mineralne jak śródziemnomorska bryza.

Eliasz

Podczas żydowskiej Paschy biesiadnicy zostawiają otwarte drzwi i, na stojąco, czekają, aż prorok Eliasz wejdzie i wypije naszykowane dlań wcześniej wino. A ja piłem  to Xinisteri, wino proroka, w Wielkanoc, Paschę ortodoksyjną. Na siedząco i przy drzwiach zamkniętych.

Homerycki żart. Źrenica Dionizosa.

Reklamy

One Comment on “Źrenica Dionizosa”

  1. wein-r pisze:

    Fajne etykiety.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s