Nadobnisie i melancholicy

Góra Somló stoi pośród równiny, która kiedyś była morzem. Wtedy jej wulkaniczne zbocza omijały wzburzone wody, dziś zdaje się omijać je czas – Somló to bastion tradycyjnego węgierskiego winiarstwa. Niewielkie działki na stromych stokach, przy nich piwniczki i czasem domki, ale mieszkać tu trudno, bo jedyna bieżąca woda to deszczówka. Przez świat przetaczają się kolejne kryzysy, fale innowacji i mód, a Somló trwa niewzruszenie, wieczne i posępne.

Powiedzmy sobie jasno, to nie jest najdostępniejszy na świecie region winiarski. Baza noclegowa praktycznie nie istnieje, pierwszy sklep z lokalnym winem ma dopiero tworzyć swe podwoje, restauracje w okolicy są dwie. By słynnych szomlońskich win spróbować, trzeba sporo samozaparcia, przyda się także rudymentarna choć znajomość języka niemieckiego. Podjęty wysiłek opłaci się jednak w dwójnasób. Po pierwsze, niezwykłymi zupełnie białymi winami, niepodobnymi do żadnych innych na świecie, bazaltowo gęstymi, czasami dobitnymi jak zdania Hemingwaya, czasami złożonymi jak frazy Prousta. Po drugie, odkryciem, że pozornie monolityczny styl Somló, w którym wulkaniczny terroir góruje nad cechami poszczególnych szczepów i stylami winiarzy, to tylko pozór. W rzeczywistości przez bazaltową powierzchnię góry przebiega rysa.

Ambitni, inwestujący w wizerunek producenci szanują tradycję, ale widać, że chcą czegoś więcej. Chcą się podobać. Ryją wewnątrz wzgórza, powiększając piwnice i stawiając nowoczesne winiarnie, szukają nowych rynków zbytu, windują ceny. Wprowadzają zamęt. Stara gwardia konsekwentnie robi swoje, ale pada na nią cień węgierskiej melancholii – także w formie pytań o przyszłość autorskich winiarni, których nie ma kto przejąć z rąk opadających z sił nestorów.

O tych ludziach będę chciał wam opowiedzieć w najbliższym czasie. O ludziach i ich winach.

Reklamy

3 Komentarze on “Nadobnisie i melancholicy”

  1. wein-r pisze:

    O! Byłeś na Somló? Kiedy?

  2. Kris pisze:

    Rudymentarna…Boże jedyny…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s