Z polskim winem polski lud

Dla mnie – najlepsze wino Święta w Janowcu

Kiedy się słyszy ludzi, którzy nigdy w życiu nie zajrzeliby na taki blog jak ten – bo i po co? – jak z wielkim przejęciem odhaczają na karcie degustacyjnej kolejne wina nagrodzone znakiem Karty Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły, serce roście i wzbiera w człowieku duma z osiągnięć naszych winogrodników.

Serce roście nieco na przekór rozumowi, bo na chłodno brane poprzedniego dnia, podczas oficjalnej, w ślepo przeprowadzonej degustacji, wina z regionu Małopolskiego Przełomu Wisły – która to nazwa jest zapewne trafna geograficznie, ale z punktu widzenia marketingowo-poznawczego stawia odbiorcom raczej wysokie wymagana (– Małopolski? – W Janowcu, na wysokości Kazimierza nad Wisłą? – Przełom? Panie, jaki Przełom?!) – no więc wina te pozostawiały nieco do życzenia.

Zieloność, sporo mieszańcowych, nieczystych nut zwanych lisimi, chemiczne aromaty proszku IXI – bezwzględna organoleptyczna analiza większość win (niewielką, co prawda, ale zawsze) z poddanych osądowi  jury, w składzie Tomek Kurzeja jako przewodniczący, Wojtek Bońkowski oraz niżej podpisany, zdyskwalifikowała [jak słusznie zauważył Wojtek w komentarzach, selekcja miała charakter pozytywny – de facto nie dyskwalifikowaliśmy win, ale wskazywaliśmy te, które na Kartę zasłużyły]. Ale choć  po tak dobrym dla winorośli roczniku jak 2011 można by się pewnie spodziewać większych fajerwerków – te zresztą zapewnili organizatorzy Święta Wina w Janowcu –nie zmienia to faktu, że przez degustacyjne sito przeszło więcej win niż w zeszłym roku. I że podczas trwania Święta, pite bez pompy, tak po prostu, ujawniały więcej zalet niż wad, ciesząc jabłkowo-gruszkowym owocem i cytrusową kwasowością. Zresztą, co komu po naszym snobistycznym kręceniu upudrowanymi noskami – prawdziwy werdykt wydała przywołana na początku notki publiczność, szturmując stoiska winiarzy ze Stowarzyszenia z takim zapamiętaniem, że zapas flaszek skończył się mniej-więcej w połowie zaplanowanego czasu trwania imprezy.

Jeszcze raz podkreślę ludyczny wymiar tego święta, niezwykle udanego pod względem organizacyjnym i frekwencyjnym, odbywającego się malowniczej scenerii ruin janowieckiego zamku. Żeby bowiem  rodzime wino zyskało szeroką publiczność, bezwzględnie potrzebna jest aprobata krajan. Dopóki mieszkańcy  winiarskich regionów nie będą się utożsamiać ze swoimi winiarzami, dopóty nasze hobby pozostanie egzotyczną aberracją. Stąd taka radość z oblężenia stoisk, z występów ludowych zespołów i, fantastycznych skądinąd, chórów gospodyń wiejskich.

Niech się więc  bawią anegdotyczne warszawki  i krakówki i skrobią sobie potem coś na swoich blogach, ale przede wszystkim niech ludzie, którzy w życiu na nie zajrzeliby na Kontretykietę, bo mają gdzieś takie fanzolenie, odkrywają radość z picia naszych Siber, Seyvali, Hibernali, Cortisów i innych Marszałków Fochów. Wznoszę ich zdrowie najlepszym białym winem Święta, Tramini 2011 z winnicy Solaris Macieja Mickiewicza, triumfatora tej edycji Karty (odpowiada on także za wina z Domu Bliskowice).

Do zobaczenia za rok w Janowcu!

Wina, które otrzymały Kartę Małopolskiego Przełomu Wisły:

Dom Bliskowice Johanniter 2011

Dom Bliskowice Cabernet Cortis 2011

Dom Bliskowice Regent 2011

Winnica Modła Solaris półwytrawne 2011

Winnica Pańska Góra Sibera 2011

Winnica Pańska Góra Léon Millot Rosé 2011

Winnica Solaris Tramini 2011

Winnica Solaris Hibernal 2011

Winnica Solaris Rondo 2011

Winnica Solaris Regent 2011

Winnica Wieczorków Cuvée 2011

Reklamy

5 Komentarzy on “Z polskim winem polski lud”

  1. Kris pisze:

    Czyli odzierając z fanzolenia: wina złe, ale ludzie kupowali?;)

  2. blurppp pisze:

    To dobrze, niech ludzie kupują, niech nam się styl konsumpcji alkoholu zmienia, viva vino

  3. Mnie się wydawało że komisja nie tyle dyskwalifikowała, co nie zatwierdzała do przypinania medali, a to ciut różnica. Z tych odrzuconych do dyskwalifikacji nadawała się połowa, reszta była li tylko przeciętna.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s