Wątpliwości z winy win

Wiara nie może się obyć bez wątpliwości – nie byłaby wtedy wiarą. Wiara jest pragnieniem, którym ogarnięci kreślimy, niczym dzieci rysujące mapy nieistniejących krain, własne wizje zbawienia i potępienia, czytamy znaki, szukamy objawień, liczymy diabły na czubku szpilki. Przeżywamy naprzemienne chwile iluminacji i chwile zwątpienia, swoistą sinusoidę – w stanie olśnienia niepomni momentów słabości, w zwątpieniu zaś zaprzeczający uprzednim objawieniom.

W różne rzeczy się wierzy, ja na przykład, tutaj bez zaskoczenia, wierzę w wino, moje bardzo wielkie wino. I jak każdy osoba wierząca, miewam momenty załamania. Proszę sobie wyobrazić sympatyczny wieczór z przyjaciółmi, wieczór wodzenia palcem po półce wielce zaprzyjaźnionego lokalu i wybierania butelek bynajmniej nie najtańszych, bo przecież raz się żyje i tak dalej.

Wtedy to się stało. Katolicy nie byliby bardziej od nas zdziwieni, gdyby papież na Anioł Pański zaczął śpiewać z balkonu Don’t cry for me Argentina. Na pierwszy ogień dwie butelki St. Emilion z 2006 – celowo nie podaję szczegółów, bo nie oddałbym inkryminowanym butelkom sprawiedliwości, sam już nie wiem, ile naszej winy, a ile winy win w tym, co nas spotkało. Dwie, bo pierwsza poza lekką korkowatością nie posiadała żadnych innych właściwości. Druga od korkowej skazy była wolna, co niestety oznaczało, że po prostu nie było w niej nic – żadnego nosa, żadnych ust.

Nic to, Baśka. Niechaj żywi nie tracą nadziei. Znów wodzimy palcem po półce. Jest Brunello 2004, piłem je tydzień wcześniej, świetne było. Otwieramy, dekantujemy. Nic. Woda z taninami, alkohol pali. Ostatnia nadzieja w Amarone – które się okazuje przesadnie utlenione… Klęska na całej linii, dzień korzenia, zamiast z jesiennej deprechy w pełni lata wyjść, zagrzebaliśmy się jeszcze głębiej.

– Czyli – myślimy – to nie jest czas na wino. Ono nas nie chce, to my jego też nie. Wzięliśmy i poszliśmy na piwo. Sympatyczna barmanka podała cztery Grolsche. Przyjaciel próbuje i mówi: – Z moim piwem jest coś nie tak. Jasne, śmiejemy się, pewnie korkowe jest –pij, nie wydziwiaj. Ale kolega wyraz twarzy ma niepewny, więc sprawdzamy. W butelce zamiast piwa jest woda.

Okazało się, że ktoś, jakiś barman w potrzebie zapewne, opróżnił był butelkę piwa z ekspozycji, w miejsce piwa nalewając wody. Ktoś inny włożył ją do lodówki. I trafiło na nas, żeby ukoronować nam wieczór. Piwo się zamieniło w wodę. Anty-cud.

I jak, jak tu w taki wieczór pozostać z niezachwianą wiarą w wino i całą resztę? Jak dojść do siebie? Ja próbuję metodą małych kroków – skoro wielcy zawiedli, niech się wykażą mali. Takie na przykład biodynamiczny alzacki Bollenberg Pinot Noir 2008 od Bernarda Haegelina. Wino bezpretensjonalne, rustykalne, o solidnej kwasowości, dobrym owocu i odświeżającej nucie miętowej. Nie żadna epifania,  ale dobra nowina – bez wątpienia.

Reklamy

6 Komentarzy on “Wątpliwości z winy win”

 1. Re pisze:

  Jako uczestnik powyższych zmagań dodam, dla oddania sprawiedliwości winu, jako tradycyjnemu podmiotowi jakubowych rozważań, iż zaczęliśmy od Fontalloro, bodajże 2001, i było bardzo dobrze. W szufladzie widzieliśmy też 1986 tejże – ponoć nie na sprzedaż. Więc zaczęło się od nacieszenia oczu, potem nosa i ust, aby wreszcie przerwać ów karnawał brutalnym postem w środku depresyjnego lata.
  Najlepszego!
  Kris
  P.S: A Ty Kuba miałeś jechać na obiad do rodzicieli, zamiast o wińsku pisać:)

 2. Kalendarz biodynamiczny niechybnie.

 3. boryska pisze:

  Ty to masz pecha, wino korkowe, piwo bez smaku, nawet sprite bez smaku:)

 4. Kris pisze:

  Akurat w tym ostatnim przypadku to nawet lepiej;) Ale zdradzę, że zła passa została wczoraj przełamana. Poszło 7 całkiem fajnych butelek:)
  Najlepszego!
  Kris

 5. Jongleur pisze:

  Trzeba było otworzyć jakieś wino ze zwierzątkiem 😉

  pozdrawiam
  Jongleur


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s