Toskania okiem małpy

Zanim się jeszcze same ułożą w spójną całość wrażenia z Toskanii – po garści ogólnych spostrzeżeń czas na kilka zdjęć. Obrazy te też się w żadną koherentną opowieść bynajmniej nie układają, bo  jestem na bakier ze szlachetną sztuką fotografii i nawet najprostszy automat typu małpa w moich rękach zamienia się w wyrafinowane narzędzie do oszpecania ludzi i przekłamywania wyglądu fotografowanych miejsc. Proszę więc o wyrozumiałość dla tej fragmentarycznej relacji, mając nadzieję, że się Toskania sama przed obiektywem małpki mojej obroni.

Ta przepiękna willa, zaprojektowana przez Michała Anioła lub jego współpracowników, należy, podobnie jak winnica Tenuta I Colazzi, do rodziny Marchi i znajduje się w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Miłośników brytyjskiej rodziny królewskiej zaintrygować może fakt, że łożę dzielili tu niegdyś Książę Karol i Diana,  a stałym gościem bywała Królowa Matka.

Z zawołania herbowego wywiedziona została nazwa podstawowego wina Tenuta i Collazi – kupażu Syrah, Merlota i Sagiovese Libertà.

Dwa powyższe obiekty uwiecznione przez małpkę to zabudowania słynnej Fattoria di Felsina. A teraz coś dla wszystkich, którzy zastanawiali się kiedyś, jak wygląda granica pomiędzy apelacjami. Otóż granica między Chianti Classico i Chianti Colli Senesi przebiegająca przez Felsinę, wygląda tak:

Zapraszam do obstawiania, po której stronie drogi która znajduje się która apelacja. Nagród niestety nie przewidziano.

Na zdjęciu górnym winorośl, a na dolnym drzewa oliwne, z których powstają słynne jednoszczepowe oliwy Felsiny, oczko w głowie właścicieli. Ich degustacja to ciekawa sprawa – osobiście skłaniam się ku Pendolino 2010

Będzie, będzie już tej feerii obrazów, bo się w głowie kręcić zaczyna – nie od oliwy przecież, więc pewnikiem od widoków. Do zobaczenia wkrótce!

Reklamy

3 Komentarze on “Toskania okiem małpy”

  1. Re pisze:

    Zdjęcie tego posągu, hm, jakby to powiedzieć…chociaż nie – trzeba być wspierającym – niemal idealne:)

    Za to oliwy prezentują się wdzięcznie – pendolino nazywa się tak bo najszybciej przez przełyk spływa?;)

  2. kubajanicki pisze:

    Oj, no bo się głowa ucięła… temu lwu… 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s